Merenja, verifikacije i validacije
-
Merenja energetskih veličina - merenja snage, energije, raspodele opterećenja
Energetska merenja služe da ustanovimo tokove energije u zgradama, postrojenjima, proizvodnim linijama. Suština merenja koje izvodimo je da nam pruže spoznaju o mestima potrošnje energije, o energetskom bilansu i tokovima energije. Na osnovu ovih podataka, njihovom analizom dolazimo do strukture potrošnje energije, pronalazimo mesta i procese gde postoje neracionalnosti i lociramo probleme.
Takođe, u mogućnosti smo da vam pomognemo u izboru optimalnog sistema merenja za uspostavljanje stalnog monitoring sistema u vašoj organizaciji. -
Merenja vlage materijala - odredjivanje sadržaja vlage u svim vrstama materijala
Merenja vlage služe da detektujemo sadržaj vode u materijalima. Iako je standardna metoda merenja vlage - metoda sušenja uzorka do konstantne mase (dok sva voda ne ispari) jednostavna, jeftina i široko primenjiva, njen veliki nedostatak je brzina. Naime, standardnom metodom rezultate merenja dobijamo nakon više časova sušenja materijala, zavisno od vrste materijala. Ova činjenica utiče na primenlivost standardne metode. U našoj ponudi nalaze se instrumenti za brzo merenje vlage, kao i instrumenti za merenje vlage u realnom vremenu. Primena ovih instrumenata omogućuje razne optimizacije i automatizacije procesa. Takođe, uštede energije potrošene za sušenje materijala u procesu su često veoma značajne. Tu je svakako i sigurnost procesa, smanjivanje mogućnosti nastanka požara, smanjenje škarta, povećanje pouzdanosti u očuvanju kvaliteta proizvoda i dr.
-
Merenja temperature i relativne vlage vazduha - provera i monitoring mikroklimatskih uslova
Kontrola mikroklimatskih uslova u prostoru ima više značajnih aspekata. Važnost merenja i monitoringa ide od očuvanja zdravlja i povećanja produktivnosti i uspešnosti ljudi koji borave u kontrolisanim uslovima, preko kontrole uslova skladištenja i transporta raznih proizvoda, do očuvanja ispravnosti životnih namirnica i farmaceutskih proizvoda.
-
Verifikacija sprovedenih mera za povećanje energetske efikasnosti - dokažite koliko ste "uštedeli"
Sprovođenje mera energetske efikasnosti i kontrola troškova za energiju zahtevaju složene i precizne metode verifikacije ostvarenih rezultata. Čeoma često sprovođenje neke od mera energetske efikasnosti se ne "pokaže" kroz smanjen račun za energiju. Razlozi tome mogu biti višestruki, a kao jedan od najjednostvnijih navešćemo uticaj spoljašnje temperature. Iako ste, na primer, zamenili kotao za grejanje energetski efikasnijim u novembru, veoma je verovatno da će račun za utrošenu energiju za grejanje u decembru biti veći nego u oktobru. Vršimo merenja i verifikaciju po međunarodnom protokolu ( International Performance Measurement and Verification Protocol - IPMVP), koji će na objektivan način dokazati efekte koje ste ostvarili.
-
Mapiranje i validacija prostora, opreme i softvera - dokumentovanje kojim dokazujemo ispravnost i funkcionalnost
Mapiranje predstavlja grupu merenja koja se izvode sa ciljem da se uspostavi 3D slika rasprostiranja temperature i/ili relativne vlage u prostoru. Pomoću mapiranja pronalaze se kritične tačke u prostoru u kojima je potrebno uspostaviti stalni monitoring parametara radi dokazivanja mikroklimatskih uslova u njemu.
Verifikacija i validacija u inženjerskom smislu, imaju zadatak da potvrde da proizvod ili izvršena usluga odgovaraju definisanim potrebama korisnika.
Validacija softvera je dokumentovana provera kojom se dokazuje da li softvera ispunjava postavljene specifikacije i da li ispunjava postavljene zahteve.
Proces validacije predstavlja proces prikupljanja podataka i njihovu potvrdu u raznim oblastima, od procesa u celini, do pojedinačnih komercijalnih proizvoda. Validacijom se uspostavlja evidencija i dokazuje da proces ispunjava postavljene zahteve, odnosno da proizvod odgovara postavljenim merilima kvaliteta. U principu, validacija se izvodi u ciklusima tokom čitavog veka proizvoda odnosno procesa.